Co je to vlastně Movement Medicine

Jedná se o spontánní vědomý tanec aneb meditaci v pohybu, jejímž smyslem je zpřítomnit se v těle a objevit moudrost, svobodu a inspiraci archetypu vnitřního tanečníka, který se skrývá uvnitř každého z nás. Je to zároveň prostor, ve kterém v sobě probouzíme radost z pohybu a propojení se se světem uvnitř i okolo. Tato meditace nám umožňuje v bezpečném prostoru prozkoumávat způsoby propojování se sami se sebou, se svým srdcem a svým vnitřnímu hlasem, který se objevuje skrze přítomné naslouchání a následování v tanci.

Movement Medicine je taneční praxe ovlivněna několika různými modalitami z celého světa, kombinující starodávné učení šamanismu a moderní modality jako jsou rodinné konstelace, gestalt terapie a neurověda.

Tato meditace v pohybu je pro každého, kdo si chce rozhýbat tělo, zpřítomnit se a ponořit se do stavů přírodní extáze. Zároveň je i pozváním pro spoluvytváření komunity stejně smýšlejících lidí, kteří chtějí svými činy proměňovat svět k lepšímu. Aneb jak říká jeden z mých učitelů a zároveň jeden ze zakladatelů Movement Medicine, Ya’Acov Darling Khan: “Movement Medicine je každodenní šamanismus pro běžný život.”

A co můžu očekávat

Lekce jsou provázeny pod vedením lektorky za doprovodu různorodé hudby z celého světa. Prostor je pozváním pro tvůrčí zapojení všeho co se nám v životě právě odehrává, a to skrze moudrost pohybujícího se těla. Tancujeme sami se sebou a občas mezi sebou, v bezpečném prostředí, které společně vytváříme a tak prohlubujeme naše spojení s životem.

 

Vítáni jsou úplně všichni bez ohledu na postavení, věk, pohlaví či zkušenosti. Movement Medicine tanec je vhodný jak pro začátečníky, kteří si o sobě myslí, že mají obě nohy levé, tak i pro zkušené tanečníky. Nejedná se totiž o žádné představení ať už pro sebe nebo pro druhé, ale o cestu do svého nitra vyjádřenou v pohybu. Nemusíte se učit žádné kroky, nic není dobře či špatně. Movement Medicine nabízí bezpečný prostor pro volný tanec podporující vaše jedinečné vyjádření a kreativitu.

 

Tanečníci mohou mít širokou škálu zkušeností od začínajících až po ty s dlouholetou praxi. A tyto rozdíly jsou v naprostém pořádku. Pozvánkou je prozkoumávat pohybem vedení lektorky a zároveň sledovat, co je pro nás to pravé v tom daném okamžiku a následovat vlastní vedení.

 

Pokaždé, když vstoupíme na taneční parket, jsme jiní, a tak každá lekce nabízí nové možnosti. Občas se můžeme cítit pohodlně, nabitě a příjemně. Anebo to v nás může vyvolat smíšené pocity, jako je třeba odpor nebo potíže s vystupováním z našich myšlenek atd. Když se pohybujeme, může dojít k uvolňování emocí, které jsou uložené hluboko v našem fyzickém těle. To je přirozený proces. Pozváním je, abychom to kreativně prozkoumali a rozšířili náš pohybový slovník. Zůstaneme-li přítomni a propojeni prostřednictvím dechu a fyzických pocitů v pohybujícím se těle, můžeme zažít tuto energii v pohybu, která se mění každým okamžikem.

 

Můžeme též prozkoumávat různé způsoby vyjádření, od tance s vnitřním zaměřením až po velké a expresivní pohyby. Pracujeme s úctou k sobě i ostatním. Když tancujeme s ostatními, pozváním je zůstat ve spojení s naším vlastním tancem a zároveň být přítomní ve sdílené zkušenosti. Čím více dáváme, tím více můžeme získat.

 

Na konci této lekce je prostor pro společné sdílení s ostatními v kruhu nad šálkem čaje a veganskými pochoutkami, kterými může kdokoliv přispět. Neváhejte se podělit o vaše zážitky a zeptat se na jakékoli dotazy, ať už ve společném kruhu nebo lektorky samostatně. 

Jak se pohyb stane léčivým

Každý pohyb a tanec má pozitivní dopad na fyziologický a psychický stav člověka a pomáhá nám rozvíjet a posilovat nová nervová spojení a zlepšovat zdraví mozku. Zvyšuje hladinu hormonů serotoninu pro dobrý pocit a zlepšuje rovnováhu, stabilitu a flexibilitu těla.

 

Tanec nám otevírá dveře k novým a kreativním možnostem toho, jak se pohybovat. Místo abychom se ztotožnili s určitými emocemi nebo uvěřili určitým myšlenkám, tak raději vše, co je v našem životě přítomné, uvedeme do pohybu. A toto spojení síly našeho přítomného tance s naším vědomím může proměnit to, jak se cítíme uvnitř a jak se vztahujeme ke světu kolem nás.

 

Tím, jak se začneme napojovat na naší vlastní emoční a fyzickou inteligenci, se pomalu otvíráme důvěře v to, že vše, co potřebujeme, je uvnitř nás. Čím více se napojujeme na naší osobní sílu, tím více si uvědomujeme, že to co žijeme, si sami vybíráme. Že vždy máme možnost volby a to může být hluboce osvobozující. V tanci tak můžeme upustit to nepotřebné a vědomě pozvat to, co nás vyživuje a posiluje.

 

Tancem v komunitě se také mohou proměnit naše pocity odloučenosti od ostatních. Movement Medicine nabízí bezpečný prostor k prozkoumávání tance dávání a přijímání a prohlubování našeho pocitu sounáležitosti a touhy být součástí většího celku, něčeho většího, než jsme my sami. A když tancujeme s vědomím toho, že jsme všichni propojení se vším, může nám to dodat obrovskou svobodu a sílu tvořit a příspívat tak našimi dary k lepšímu životu zde na Zemi. 

 

Kde mohu načerpat další inspiraci? 

School of Movement Medicine

Oficiální stránky zakladatelů Movement Medicine, Susannah a Ya`Acova Darling Khan, kde se můžete dozvědet více informací o celosvětových workshopech Movement Medicine včetně způsobů dalšího studia tance.

Movement Medicine Association

Asociace Movement Medicine poskytuje seznamy lekcí a workshopů nabízených učiteli Movement Medicine po celém světě. Uvádí také podrobnosti o etice, úmyslech a závazcích, které jsou základem této práce.

Darling Khan Online

Skvělá příležitost ochutnat šamanismus online, aneb jak si dopřát transformaci v pohodlí vašeho domova. Kurzy angažovaného šamanismu vedeného Susannah a Ya`Acovem vás mohou podpořit v prohloubení vaší schopnosti propojit se s přírodními silami uvnitř a kolem vás a aktivním zapojením vaší kreativity do každodenního života. 

Music Medicine

Hudba je medicínou pro naše srdce, naše těla, naše mysli a naše duše. Věříme v sílu hudby a její podporu transformace, uzdravení, spojení a kreativity. Tato webová stránka je věnována sdílení divoké, krásné, něžné a transformativní hudby, která byla vytvořena pro podporu našich lidských cest, kdy se učíme žít dobrým způsobem se sebou, sebou navzájem a planetou.

Pachamama Alliance

Pachamama Alliance je globální komunita, která lidem nabízí možnost učit se, spojovat se, angažovat se, cestovat a starat se o život za účelem vytvoření udržitelné budoucnosti, která bude fungovat pro všechny. Jeji mise je umožnit domorodým obyvatelům amazonského deštného pralesa, aby si zachovali svou krajinu a kulturu, a pomocí poznatků získaných z této práce vychovávali a inspirovali jednotlivce všude po světě, abychom společně vyprodukovali prosperující, spravedlivý a udržitelný svět.

Každý okamžik má svůj tanec. . .